Zrób rachunek sumienia izolacji termicznej

Wybór najlepszej izolacji na poddasze to jedna z ważniejszych decyzji w trakcie budowy domu. Dobra izolacja nie tylko powinna spełniać minimalne standardy cieplne przegród, ale przede wszystkim powinna przyczynić się do zminimalizowania kosztów ogrzewania, niezależnie od rodzaju stosowanego paliwa.

Dokonując wyboru spośród wielu metod ocieplenia i materiałów dostępnych na rynku, warto postawić sobie kilka pytań, które pomogą nam podjąć decyzję. W trakcie rozmów z potencjalnym wykonawcą postaraj się dowiedzieć, czy oferowany przez niego produkt spełni wymogi dobrej izolacji.

Oto krótka lista pytań, które zapewnią Cię o właściwym wyborze:

 1. Nieszczelności izolacji mogą stanowić nawet do 50% strat energii w budynku. W jaki sposób wykonane ocieplenie będzie radziło sobie z tym problemem?
 2. Czy izolacja utworzy barierę powietrzną bez użycia dodatkowych prac i materiałów wykończeniowych typu taśma, folia, uszczelki?
 3. Czy wykonana izolacja pozwoli na zwrot inwestycji i przyczyni się do oszczędności z tytułu niższych kosztów ogrzewania i klimatyzacji budynku?
 4. Czy izolacja przyczyni się do tego iż Twój dom będzie „bardziej ekologiczny” np. poprzez mniejsze zużycie energii? Czy izolacja pomoże zredukować wymaganą moc urządzeń grzewczych i klimatyzacji?
 5. W jaki sposób wykonane ocieplenie poprawi jakość powietrza w domu? Czy przyczyni się do minimalizacji niechcianej wymiany powietrza i pozwoli na utrzymanie alergenów, kurzu oraz innych zanieczyszczeń na zewnątrz budynku?
 6. Jak z biegiem lat kształtują się właściwości termiczne materiału? Czy nie ulegają pogorszeniu?
 7. W jaki sposób zawilgocenie wpłynie na właściwości materiału? Jakie parametry izolacyjne będzie miało nasiąknięte ocieplenie, a jakie wysuszone? Jak szybko izolacja będzie wysychać? Czy nie stanie się pożywką dla pleśni?
 8. Jakie właściwości akustyczne posiada materiał izolacyjny? Czy wyeliminuje odgłosy deszczu, hałasy z ulicy lub sąsiednich pokoi, zapewniając ciszę w pomieszczeniach?
 9. Jak szybko zostanie wykonane ocieplenie? Jakie, poza materiałem, są dodatkowe koszty prac?
 10. Czy materiał izolacyjny nie jest atrakcyjny dla szkodników tj. kuny?
 11. Czy produkt posiada odpowiednią dokumentację i wymagane przepisami oznaczenie CE?

Pamiętaj!

Decydując się na wybór pianki natryskowej z szerokiej oferty rynkowej, pamiętaj, że materiały systemu mają tylko częściowy wpływ na właściwości ocieplenia. Bardzo wiele zależy od jakości wykonania oraz doświadczenia instalatorów. Nawet najlepszy system nie będzie efektywny izolacyjnie, jeżeli zostanie nieumiejętnie przetworzony i położony. Dlatego, w trakcie rozmowy, zapytaj wykonawcę o jego doświadczenie oraz przeszkolenie pracowników. Dowiedz się na jakim sprzęcie są wykonywane prace oraz w jaki sposób zadba on o Twój dom podczas natrysku piany. Sprawdź, czy posiada odpowiednią, wymaganą przepisami dokumentację, a także jakich gwarancji udziela. Uważaj na podejrzanie niskie oferty, ponieważ często idą w parze z nieuczciwością wykonawców, którzy niewielką cenę rekompensują sobie w inny sposób, zazwyczaj kosztem inwestora. Niestety nie wszyscy instalatorzy kierują się tymi sami, przejrzystymi zasadami. Nie daj się nabrać na super oferty, ponieważ taka atrakcyjna propozycja może okazać się wielkim kłopotem w późniejszym użytkowaniu. Zanim podejmiesz decyzję sprawdź dokładnie, czy dany wykonawca zasługuje na Twoje zaufanie.

Sprawdź naszą ofertę